در حال بارگیری...
دوربین کرین
۲۹ خرداد

دوربین کرین چست؟

 

امروزه با مراجعه به هر آتلیه عکاسی و مشاهده منوی آنها، گزینه ای به نام فیلمبرداری با دوربین کرین به چشم می خورد که برای برخی از زوجین نامی نا آشنا است. در این مقاله قصد داریم

تا مطالبی کوتاه ارائه دهیم تا به صورت اولیه با این وسیله کارآمد آشنا شوید.

 

همچنین می توانید از مقاله ” مهم ترین وسایل مورد نیاز راه اندازی آتلیه عکاسی ” نیز استفاده نمایید.

 

کرین چیست؟

کرین(crane) در انگلیسی به معنی بالابر یا جرثقیل است و دوربین کرین (camera crane) وسیله ایست شبیه الاکلنگ که در وسط آن سکوی چرخداری جهت حمل راحتتر وصل می شود. هر طرف از آن شامل دو بازو می شود که یکی بزرگتر جهت نصب دوربین(سر کرین) و جهت دیگر کوچکتر است، که برای حفظ تعادل در بازوی کوچکتر از وزنه هایی استفاده می شود.

انواع کرین

کرین در انواع مختلفی وجود دارد که شامل مکانیکی ساده، برقی(کنترلی)، هیدرولیکی است و در ارتفاع های ۴٫۵ متری، ۸ متری، ۱۲ متری بیشترین استفاده را دارند.

دوربین کرین بیشترین کاربرد را در صنعت سینمایی دارد، چون از زاویه ای کاملا متفاوت و از ارتفاعی نسبتا بالا، صحنه به تصویر کشیده می شود. از این رو آتلیه های حرفه ای از این امکان جهت تهیه فیلم های عروس و داماد جهت ثبت بهترین صحنه ها استفاده می کنند.

کرین ها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از آنها که رایج ترین هم هستند، به صورت تک نفره نیز می توان از آن استفاده کرد.بدین صورت که دوربین به تنهایی در سر کرین نصب شده و در طرف دیگر فرد آن را هدایت می کند.

نوع دیگری از کرین ها که بیشتر در پشت صحنه فیلم ها دیده اید، به صورت دو نفره است.بدین صورت که فردی به همراه دوربین در سر کرین قرار می گیرد و نفر دوم از پایین به ان جهت می دهد.

در ادامه می توانید نمونه هایی از دوربین کرین را مشاهده نمایید.